عطاری

میاندوآب
نویسنده : اسماعیل - ساعت ۸:٥٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۳
 

این شهر چون میان رودهای زرینه رود و سیمینه رود واقع شده است، میاندوآب نامیده می شود و همواره مورد توجه بوده است. در این منطقه اقدام مختلفی مانند مادها، اوراتورها، کردها، سلجوقیان، ترکها و مغولها زندگی و حکومت کرده اند.

قلعه هلاکوخان : قلعه هلاکوخان یا قلعه حسین آباد تقریباً در فاصله 15 کیلومتری شهرستان میاندوآب واقع شده است .

موزه میاندوآب : در سال 1347 ش تأسیس شده است و آثار برنزی و مفرغی مربوط به دوره پیش از تاریخ و آثار سفال و مفرغ دوره اسلامی انواع سکه و آثار مردم شناسی در آن به نمایش در آمده است .

پل میرزا رسول : بر روی رودخانه سیمینه رود در سه کیلومتری جاده میاندوآب به مهاباد در اوایل دوره قاجار ساخته شده است .


میاندوآب به خاطر جای گرفتن میان دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود میان‌دوآب نامیده شده‌ و این محل در زمان نادرشاه افشار روستای بزرگی بوده‌ و در جریان لشگرکشی نادرقلی، سپهسالار وقت ارتش ایران به آذربایجان در سال 1142 هجری قمری از قلعه میاندوآب نام برده شده ‌است.

کشف چندین اثر باستانی در اطراف میاندوآب نشانگر اسکان بسیار قدیمی منطقه در دوران‌های ثبت نشده تاریخ است و آثاری از حکومت مادها و اورارتور در روستای داش تپه میاندوآب موجود است.

در اوایل سلطنت آقامحمدخان قاجار به دنبال کوچ اجباری جمعیتی از منطقه کرمان به اهالی شهر اضافه شدند و در مدت دو نسل در جمعیت ترک میاندوآب استحاله گشتند، اسامی برخی محله‌ها و شهرت‌ها مانند رابریلر، سیرجانیلر و کرمانی نشانگر این حرکت جمعیتی بوده است.

داش تپه به اعتبار آثار قلعه مانندی که روزگاری بر فراز آن بوده و دهانه آن با وسایل و مصالح لازم و با نهایت مهارت مسدود شده است در کنار روستای داش تپه در حوالی میاندوآب قرار دارد، در سمت شرقی تپه محل یک درب ورودی به درون تپه دیده می‌شود که از ساروج و آهک ساخته شده است، اهالی محل اقدامات زیادی برای ورود به تپه ( درون قلعه ) انجام داده‌اند که تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

 

محققان و باستانشناسان بسیاری از این تپه بازدید کرده‌اند و مقداری از بقایای ظروف سفالین خرد شده در اطراف تپه یافته‌اند، بین اهالی شهر مشهور است که قبر زرتشت پیامبر پاک آیین ایرانی درون این تپه قرار دارد و این تپه هنوز جزو آثار باستانی به ثبت نرسیده است. 

در میاندوآب علاوه بر موارد فوق تپه‌های تاریخی از جمله تپه قره گوزلو، بقایای تپه یارجان علیا، جواد تپه سی، تپه کهنه کند، قوروقچی تپه سی، تپه چال خماز، سیچان تپه سی، تپه انجیر داغی، تپه چلیک، تپه اوزون قلای، تپه گورآباد (تپه بازار)، تپه قرمز خلیفه، تپه شورجه باروق، یاغلان تپه، تپه سد نوروزلو و... وجود دارد.

مسجد طاق میاندوآب در کوچه طاق، منشعب از خیابان 17 شهریور واقع شده و بنای مسجد به صورت شبستانی ستوندار با پوشش طاق و گنبد است، پوشش این مسجد متشکل از 9 گنبد کوچک بوده که بر طاق‌ها و چهار ستون میانی و جزرهای دیواری قرار گرفته‌اند که ستون‌های میانی مکعب شکل هستند و طاق‌ها از آجر با ملات گچ و شالوده از سنگ و دیوارها از خشت ساخته شده‌اند و در دوره‌های بعد الحاقات زیادی به مسجد صورت گرفته است. 

 

پل میرزا رسول، پل تاریخی در پنج کیلومتری میاندوآب بر روی رودخانه زرینه رود بنا شده است، این اثر که قدمت آن به دوره قاجاریه می‌رسد در حال حاضر، در کنار جاده میاندوآب به ارومیه واقع شده است.

 

طول پل میرزا رسول 52 متر و تعداد دهانه‌های آن هفت دهانه بوده، مصالح به کار رفته در این بنا در قسمت پایه‌ها و سیل شکن‌ها سنگ و در بقیه قسمت‌ها آجر است و این بنا در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

پل کوسه لر نیز در 10 کیلومتری شمال شرقی میاندوآب در مسیر جاده میاندوآب به شهر چهار برج در روستای کوسه لر بر روی کانالی به نام « آجی گوبی » که از زرینه رود منشعب است، ساخته شده است، با توجه به نوع ساخت آن قدمت این پل به اواخر دوره قاجاریه برای ارتباط میان دو طرف کانال آب می‌رسد.

 

این پل دارای دو پایه است که با لاشه سنگ و ملات آهک بر روی پی‌های نه چندان محکم استوار شده، پایه‌ها 1.6 متر عرض و 4.5 متر طول و در راستای مخالف جریان آب دارای آب شکن‌های مثلثی بوده که هم اکنون بقایای آن‌ها باقی مانده است.

ساختمان پل دارای سه دهانه یا چشمه است که طول آ‌ن‌ها دو متر و ارتفاع آن‌ها از کف پل 3.2 متر بوده و در حال حاضر این پل متروکه است.

مجاری صخره‌ای معروف به چهل پله، امامزاده تاجن علی، قلعه هلاکو، آرامگاه ملا شهاب‌الدین، قلعه حسین آباد، قلعه خرابه، قزل قلعه و... از دیگر آثار تاریخی و باستانی میاندوآب محسوب می‌‌‌شود.

میاندوآب به خاطر جای گرفتن میان دو رود زرینه‌رود و سیمینه‌رود میان‌دوآب نامیده شده‌ که رودخانه زرینه رود از داخل شهر میاندوآب می‌گذرد و از رودخانه‌های پرآب بوده و اطراف این رودخانه تفرجگاه اهالی در روزهای تعطیل است.

رودخانه سیمینه رود از دیگر رودخانه‌های این شهرستان بوده که اطراف آن دارای مناظر سرسبز بوده و پل تاریخی میرزا رسول بر روی آن واقع است.

غارجبکلو در محل روستای جبیکلوی به فاصله 25 کیلومتری میاندوآب واقع شده است که یکی از جاذبه‌‌های طبیعی وگردشگری به شمار می‌رود و این غار به دلیل وجود مناظر بکر طبیعی و جذابیت‌های فراوان اهمیت ویژه‌ای در جذب گردشگر دارد.

 

آبشار اوزان در روستای اوزان به فاصله 70 کیلومتری از شهر میاندوآب واقع شده است.